Erdoğan’dan Zelenski ile ortak basın açıklaması: Rusya’nın da bulunacağı bir barış zirvesine ev sahipliği yapmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diplomatik temaslar amacıyla Türkiye’ye ziyarette bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’in Dolmabahçe’deki görüşmeleri sona erdi. Erdoğan, ortak basın toplantısında, “Rusya’nın da bulunacağı bir barış zirvesine ev sahipliği yapmaya hazırız” dedi.

Ukrayna lideri Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere bugün öğlen saatlerinde İstanbul’a geldi.

Daha önce en son 7 Temmuz 2023’te Türkiye’ye gelen ve Erdoğan ile Vahdettin Köşkü’nde görüşen Zelenski’in gündeminde Tahıl Koridoru Anlaşması’nın devam etmesine ilişkin temaslardaki son durum ve bölgede kalıcı barış arayışları bulunuyor.

Saat 19.00’da başlayan görüşme, 20.35’te sona erdi. İki liderin ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Erdoğan’la Dolmabahçe’de bir araya geldi | Gündemde hangi konular var?

“Sayın Zelenski ile Miçotakis’in de bulunduğu bölgeye yakın yere düzenlenen füze saldırısı sebebiyle her iki ülkeye de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rusya’nın da bulunacağı bir barış zirvesine ev sahipliği yapmaya hazırız. 10 milyar dolar hedefimize ulaşmak için gayretlerimizi artırma noktasında mutabık kaldık. Ukrayna’nın yeniden imarı çalışmalarına da güçlü şekilde destek vereceğiz.

İstişarelerimizde ihraç koridorları ve seyrüsefer emniyeti gibi Karadeniz’in istikrarını ilgilendiren meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Ukrayna ile dayanışmamızı sürdürürken, diğer yandan savaşın müzakereler temelinde adil bir barışla sona erdirilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Stratejik ortağımız Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığını vurguladım. Savaşın bölgesel ve küresel yansımaları artıyor. Barışın tesisi için Mart 2022’de İstanbul’da kurduğumuz müzakere masasının yanından geçebilecek nitelikte diplomatik adım atılamadı. Ukrayna ile serbest ticaret anlaşmasının bir an önce yürürlüğe girmesi kuşkusuz bu ilişkilerimize yeni bir ivme katacaktır.”

“Türkiye’nin çabaları bize ciddi katkı sundu”

Daha sonra sözü alan Ukrayna lideri Zelenski, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk halkına, Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne desteği için teşekkür ederim. Türkiye’nin çabaları sayesinde ciddi insani sonuçlar elde ettik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x